Harris’ten Gazze’de ateşkes çağrısı, Gantz’tan ABD’ye ‘onaysız’ ziyaret

İsrail’in Gazze’ye saldırıları ve Hamas ile rehine takası ve ateşkes anlaşması görüşmeleri sürerken, ABD Başkanı Yardımcısı Kamala Harris, İsrail’i Gazze’deki ‘insani felaketi’ azaltmak için yeterince çabalamamakla eleştirerek ‘derhal ateşkes’ çağrısı yaptı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Harris, Hamas’ı Gazze’deki çatışmalara 6 hafta boyunca ara verilmesi karşılığında Gazze’de rehin tuttuğu İsraillileri serbest bırakmaya çağırdı. Harris, “Gazze’deki insanlar açlıktan ölüyor. Koşullar insanlık dışı; ortak insanlığımız bizi eyleme geçmeye zorluyor. İsrail hükümeti, yardım akışını önemli ölçüde artırmak için daha fazla şey yapmalı. Bunun hiçbir mazereti yok” diye konuştu.

‘HAMAS, MASADAKİ ANLAŞMAYI KABUL ETMELİ’

İsrail’e seslenen ABD Başkan Yardımcısı, yeni sınır geçişlerinin açılması, yardım sağlanması konusunda ‘gereksiz kısıtlamaların’ uygulanmaması, insani yardım personeli ile konvoyların hedef olmaktan korunması ve ‘daha fazla gıda, su ve yakıtın ihtiyaç içindeki kişilere ulaşabilmesi için’ temel hizmetlerin ve düzenin sağlanması çağrısı yaptı.

İsrail basınının aktardığına göre, 3 Mart Pazar günü Mısır’ın başkenti Kahire’de devam eden ateşkes ve rehine takası müzakereleri, Hamas’ın hayatta olan rehinelerin isminin olduğu tam listeyi vermeyi reddetmesi üzerine İsrail tarafından boykot edilmişti.

Hamas’ın heyet gönderdiği müzakereler hakkında değerlendirmelerde bulunan Kamala Harris de “Hamas, ateşkes istediğini iddia ediyor. Anlaşma masada. Söylediğimiz gibi Hamas’ın bu anlaşmayı kabul etmesi gerekiyor. Ateşkes yapalım. Rehineleri aileleri ile buluşturalım. Gazze halkına derhal yardım sağlayalım” ifadelerini kullandı.

İSRAİL BASINI: GANTZ, ABD ZİYARETİ İÇİN NETANYAHU’NUN ONAYINI ALMADI

Öte yandan, İsrail Savaş Kabinesi mensubu Benny Gantz, temaslarda bulunmak üzere ABD’nin başkenti Washington’a gitti. İsrail basınına göre, burada ABD Başkan Yardımcısı Harris ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşmesi beklenen Gantz’ın ABD ziyareti İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun onayı olmadan yapılıyor.

İsrail’in Ynet News haber sitesine göre, Netanyahu, Gantz cuma günü kendisini arayıp ABD’ye gitme planından bahsedene kadar ziyaretten habersizdi. Netanyahu’ya yakın bir kaynak, Başbakan’ın ‘Bakan Gantz’a İsrail Devleti’nin tek bir başbakanı olduğunu açık bir şekilde ifade ettiğini’ söyledi. Kaynak, Gantz’ın ziyaretinin Netanyahu’nun onayı olmadan organize edildiğini savundu. İddiaya göre, ziyaret, her bakanın seyahat planı da dahil ziyaretleri hakkında öncesinde başbakana bilgi verme zorunluluğuna da aykırıydı.

Gantz’ın ofisi ise ziyaretin yapılacağını teyit eden bir açıklama yaptı. Gantz’ın ofisinden yapılan açıklamada, “Bakan Gantz, cuma günü, toplantılarda iletilecek mesajların koordinasyonunun sağlanması için ziyaret niyetiyle ilgili başbakanı bilgilendirmiştir” denildi.

İSRAİL ORDU SÖZCÜLÜĞÜ EKİBİNDEN İSTİFA

Öte yandan, İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Sözcüsü Daniel Hagari’nin ekibindeki personel arasında, İsrail’in Ekim 2023’ten bu yana Gazze Şeridi’nde sürdürdüğü saldırılar nedeniyle yaygın bir istifa dalgası yaşandığı iddia edildi. İsrail’in Kanal 14 Televizyonu’nun haberinde, “Sözcü Hagari’nin ekibindeki iki numaralı isim Moran Katz ile bilgi sistemindeki çok sayıda yetkili, Gazze’deki savaş gerekçesiyle istifalarını sundu” denildi.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, gaberde, istifa edenler arasında İsrail Ordusunun Yabancı Basın Sözcüsü Richard Hecht’in de olduğu kaydedildi.

İsrail’in Ekim 2023’ten bu yana sürdürdüğü saldırılarında bugüne kadar Gazze’de en az 13 bin 230’u çocuk, 8 bin 860’ı kadın olmak üzere 30 bin 410 Filistinli öldürüldü, 71 bin 700 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x