İzmir merkezli 24 ilde “DEFİNE-1” operasyonu: 47 tarihi eser kaçakçısı yakalandı

T24 Haber Merkezi

İçişleri Bakanlığı’nın koordinasyonunda, İzmir merkezli olarak 24 ilde düzenlenen “DEFİNE-1” operasyonlarında, uluslararası düzeyde tarihi eser kaçakçılığı yapan bir organize suç örgütü çökertildi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Başkanlığı’nın yürüttüğü soruşturmalar sonucu, 47 şüpheli gözaltına alındı.

Kaçak kazılardan müzayede evlerine

Şüpheliler, Türkiye’deki kaçak kazılar sonucu elde edilen tarihi eserleri yasa dışı yollarla yurt dışındaki müzayede evlerine satarak haksız kazanç sağlamakla suçlanıyor. Şüphelilerin banka hesap hareketleri incelendiğinde, Avrupa ve ABD’deki beş farklı müzayede evinden örgüt elebaşına ve ailesine 72 milyon TL değerinde döviz gönderildiği belirlendi.

Operasyonda ele geçirilenler

Operasyonda, 6 bin 325 adet sikke, 997 adet tarihi obje, 5 dedektör, 2 ruhsatsız tüfek, 1 ruhsatsız tabanca ve çok sayıda fişek ele geçirildi. Ayrıca, 2020 yılında Hırvatistan’da ele geçirilip Türkiye’ye iade edilen bin 57 adet tarihi eserin de bu örgüt tarafından yurt dışına çıkarıldığı tespit edildi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, tarihi ve kültürel mirasa zarar veren suç örgütlerine karşı mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini ve tüm şüphelilerin adalete teslim edileceğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x